EcoPower, MaxPower, Chip Tuning, Eksantrik Mili, Dynometre, Superchips, PiperCam, Colombo Bariani

Chip Tuning > Performans Modülü

Dünyanın en kapsamlı motor yönetim sistemlerinden biri olan ve tamamen Ford firmasının kendi dizaynı olan EEC 4 sistemi 1984 yılından beri kullanılıyor. Bu beyinler her birinde değişik kalibrasyonla 1.4 Fiesta´dan 2.3 Scorpio´ya kadar tüm Ford araçlarında kullanıldı. 1995 yılında ise Ford kullandığı sistemi daha da ilerleterek öncelikle Mondeo ve Scorpio´da EEC 5 sistemi kullanmaya başladı. Bu sistemler diğer firmaların kullandıklarından farklı olarak sökülebilir ya da programlanabilir bir şekilde dizayn edilmemişlerdi. Bu yüzden Superchips tarafından özel performans modülü piyasaya sürülene kadar Ford araçları elektronik olarak modifiye edilememişlerdi.

Superchips modülünün takılması son derece basittir. Beynin arkasındaki diyagnostik kapağı çıkarın ve modülü direkt olarak sokete takın.

Superchips performans modülü, Ford araçları üzerinde 6 yıllık tecrübenin ve EEC4 ve EEC5 üzerinde yapılan 14 aylık geliştirme çalışmalarının ürünüdür.

Ford için özel Superchips formülü

Ford´un özel EEC4 ve EEC 5 sistemi için chip modifikasyonu ilk bakışta imkansız gibi görünse de Superchips uzman kadrosu ile bu imkansızlığı yenmeyi başardı. Hem de son derece uygun ve uygulaması kolay bir yöntem ile... Superchips Ford için geliştirdiği özel "performans modülü" ile beyni açmaya gerek kalmadan, beyin kutusunun arka kapağında bulunan diyagnostik soketini kullanarak ´chip tuning´ işlemini gerçekleştirdi.

Superchips´in özel yazılımlarını taşıyan bu güç modülü beynin arka diyagnostik soketine direkt olarak takılıyor ve beynin içindeki ana komuta chip´inin yerini alıyor. Bu sayede Ford araçlarının beyinleri fiziksel hiçbir müdaheleye gerek kalmadan chip´lenebiliyor.

Güç kazancı:

Superchips ford performans modülü diğer Superchips uygulamaları gibi standart chip´in yakıt ve avans stratejilerini performans özellikli hale getirerek iyileştiriyor. Bu işlemin sonucunda günlük kullanımda da aracın canlılığı artarken, yakıt sarfiyatında değişme olmuyor.

EEC4 beyinlerde Superchips güç modülünün getirdiği güç ve tork kazancı %5 oranında oluyor. Ancak güç ve tork eğrisinde ve kullanımdaki değişim, kağıt üzerindeki güç artışından fazlasını hissettiriyor.

EEC5 beyinlerde ise kazanç daha fazla. Superchips uygulaması yapılmış ve EEC 5 taşıyan bir Ford marka araçta yaklaşık %8 güç ve tork kazancı elde ediliyor.

EEC 4 beyinli, 1.8 ford motorunun dinamometre testi

eec-graph1.jpg (24839 bytes) 

 Superchips güç modülü EEC 4 ve EEC 5 kullanan tüm araçlarda kullanılabilir.

Superchips Performans Modülü ile yapılan chip tuning´in maliyeti 220-275 pound arasında değişmektedir.

Anasayfa  |   Ürünler  |   Dynometre  |   Teknik bilgiler  |   Uygulamalarımız  |   Fotoğraflar  |   Bayilerimiz  |   Hakkımızda  |   İletişim
by dimnida (2010)